Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   masquerade90   Wymiany eksploatacyjne w traktorze
0

Wymiany eksploatacyjne w traktorze

Traktory to jedne z najczęściej użytkowanych maszyn rolniczych. Ich szerokie zastosowanie powoduje iż są użytkowane do wielu czynności. Częste użytkowanie powoduje zużycie wielu elementów ciągnika, które należy regularnie sprawdzać i gdy są już wyeksploatowane - wymienić. Koszty eksploatacji ciągnika i zestawu rolniczego stanowią jedno z największych wydatków podczas produkcji roślinnej oraz zwierzęcej.


Ogólne koszty związane z eksploatacją ciągników rolniczych dzielimy na koszty utrzymania oraz użytkowania. Koszty utrzymania to takie koszty, które należy ponieść bez względu na to czy maszyna jest użytkowana czy też nie. Nazywamy je kosztami stałymi. Najczęściej występujące koszty stałe to:

  • amortyzacja

  • koszt przechowywania i konserwacji

  • koszt ubezpieczenia


Drugi rodzaj kosztów użytkowania maszyn rolniczych to koszty użytkowania. Jak wysokie będą to koszty jest ściśle powiązane z częstotliwością użytkowania danej maszyny. Dzielimy je na:

  • Koszty napraw

  • Koszty paliwa i smarów


Wysokość w/w kosztów zmiennych jest uzależnione także do jakich prac będziemy użytkować nasz ciągnik rolniczy. Im więcej użytkujemy nasze maszyny podczas ciężkich prac polowych tym więcej kosztuje nas tankowanie maszyn. Należy także pamiętać, iż w bardzo obciążanych maszynach należy częściej wymieniać płyny eksploatacyjne takie jak olej silnikowy czy też przekładniowy. Skrócenie okresu miedzy wymianami oleju zwiększa koszty utrzymania maszyny ale będą one i tak niższe niż ewentualna naprawa silnika pracującego na zbyt zużytym oleju silnikowym.


fuchs agrifarm utto mp
Ten wpis czytano 141 razy.