Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   masquerade90   Jak włączyć dziecko do sprzątania?
0

Jak włączyć dziecko do sprzątania?

Aby dziecko chętnie pomagało w obowiązkach domowych konieczne jest angażowanie go w sprzątanie już od najmłodszych lat. Trzeba jednak umiejętnie dostosowywać powierzane obowiązki do możliwości dziecka. Jak to zrobić?

 

Już dwuletnie dzieci mogą nauczyć się odkładania zabawek do pudełka, chowania poskładanych ubranek do szafy czy wynoszenia brudnych ciuszków do kosza na bieliznę. Po kilku miesiącach z Waszą pomocą mogą zacząć ścielić łóżko. Pięciolatków warto zacząć oswajać z odkurzaczem i ściereczką do wycierania kurzu. Nie można oczywiście spodziewać się, że pokój będzie lśnił nieskazitelną czystością.

Przedszkolaki powinny umieć już nieco więcej, dlatego warto zaangażować ich również do innych porządków - niekoniecznie w swoim pokoju. Wkładanie naczyń do zmywarki, mycie blatów kuchennych - to naprawdę nie przekracza możliwości sześciolatka, choć jakość pracy w dalszym ciągu będzie pozostawiać wiele do życzenia. Dzieci powyżej trzeciej klasy szkoły podstawowej powinny opanować powyższe zadania niemalże do perfekcji.

 

Czy jest sposób na to, aby sprzątanie sprawiało dziecku radość?

 

Rodzice nie chcą wywierać na swoich pociechach presji i słusznie. Dziecko może cieszyć się ze sprzątania oraz nagród, które czekają na nie za dobrze wykonane obowiązki. System nagradzania sprawdza się w każdym przypadku. Im wcześniej dziecko nauczy się sprzątania, tym większa szansa, że w przyszłości samodzielnie będzie dążyć do życia w czystym, świeżym i pachnącym domu.

 

 

Ten wpis czytano 238 razy.