Społeczność
blog.ekologia.pl   Blogerzy   masquerade90   Czy sitodruk jest eko?
0

Czy sitodruk jest eko?

Sitodruk to najpopularniejsza metoda tworzenia nadruku na odzieży, drewnie, platiku i innych materiałach. Czy takie nadruki są bezpieczne dla zdrowia? Jak wygląda praca w fabryce sitodruku? 


Kluczowe farby
Nadruk, który powstaje na kolorowych koszulkach jest efektem przetłoczenia farby przez sito i zastosowania odpowiednich szablonów. Najważniejsza jest zatem farba, którą stosują drukarnie. Do wyboru są dwie:
  • farby wodne
  • farby plastizolowe
Oczywiście zdrowsze są farby wodne. Nie zawierają formaldehydu, nie mają zapachu i są bardziej przyjazne środowisku niż drugi rodzaj farb. Farby plastizolowe są gęstsze, a przez to nadruki wyglądają zazwyczaj lepiej - mają bardziej nasycone barwy. Zapach jest jednak równie intensywny, co kolor. 


Zalety sitodruku
Niezaprzeczalną zaletą sitodruku jest cena i trwałość. Nadruki wytrzymują nawet kilkanaście lat, więc w jednej koszulce możemy chodzić naprawdę długo :) 
źródło: sitodruk reflect

Nowoczesne urządzenia
W nowoczesnych urządzeniach stosuje się serwonapęd, który całkowicie zlikwidował ryzyko zniszczenia materiału, na którym tworzony jest nadruk. Oznacza to zmniejszenie liczby odpadów, co ważne jest dla świadomych konsumentów. 
Ten wpis czytano 270 razy.